Opakování ročníku nevede ke zlepšení vzdělávání žáka, naopak hrozí, že dítě bude mít horší výsledky a negativní vztah ke škole. Zvyšuje také riziko předčasného odchodu ze vzdělávání. Celkový podíl žáků opakujících ročník v základních školách činil v tomto školním roce podle České školní inspekce 4,7 žáka na 1000 dětí.