Středočeským záchytkám vloni přibylo klientů, přijaly 966 lidí

Tři středočeské protialkoholní záchytné stanice (PZS) zaznamenaly v loňském roce nárůst počtu klientů. Do péče zdravotníků se dostalo 966 lidí, o 56 více než předloni. Necelých deset procent tvořily ženy. Noc v zařízení stojí až 4000 korun, zhruba polovina lidí ale složenky dobrovolně nezaplatí, vyplývá ze zjištění ČTK. Provoz záchytek dotuje Středočeský kraj a ze svých rozpočtů i města. Ta zvažují převod zařízení na oblastní nemocnice. 

Nárůst počtu ošetřených zaznamenaly záchytky v Kolíně a v Příbrami, v obou spádových oblastech výrazně přesáhly tři stovky. Tamní zařízení účtují za strávenou noc na lůžku 1500 korun. Jejich zástupci se shodují v tom, že ve stanovaném termínu zhruba polovina lidí složenku nezaplatí. A to přesto, že v Kolíně je v patnáctidenní lhůtě taxa snížena na tisíc korun, uvedla mluvčí kolínského starosty Jiřina Holubová. Část pohledávek je také prakticky nevymahatelná, protože mezi klienty je řada bezdomovců. 

Počet opilých lidí, kteří skončili v péči personálu záchytných stanic, se vloni snížil jen v Mladé Boleslavi. V Klaudiánově nemocnici jich přijali 272. Z toho bylo 69 cizinců, většina z 99 zaznamenaných v celém kraji. 
    
Města na provoz svých záchytek musejí přispívat i přes milionovou dotaci krajského úřadu pro každé zařízení. Kolínská radnice nyní podle Holubové jedná o sloučení záchytky s tamní oblastní nemocnicí. Problémem jsou ale zejména prostorové kapacity. Roční dotace z kolínské městské kasy činí zhruba půl milionu, dodala mluvčí. Vedení radnice chce o větší příspěvky zažádat i okolní města, například Kutnou Horu. 
    
Jednání se vedou i v Příbrami, která na péči o podnapilé osoby vydá ročně dokonce 700.000 korun. "Nedávno jsme byli vyzváni Středočeským krajem, abychom protialkoholní záchytnou stanici (PZS) uvedli do souladu s novým zákonem o veřejných zdravotnických zařízeních. To by ovšem znamenalo další výrazný nárůst provozních nákladů. V současné době proto uvažujeme spíše o zrušení PZS zřizované městem Příbram. Služby PZS by pak musela zajistit Oblastní nemocnice Příbram," řekl místostarosta Ivan Šedivý. 
    
Podle dřívějšího vyjádření krajské radní pro zdravotnictví Jiřiny Fialové (KSČM) je jedno, zda na provoz záchytek kraj bude přispívat, nebo je bude provozovat.
 
zdroj: ČTK