Při léčbě leukémie pro mě bylo nejtěžší být bez dětí, vzpomíná Petra z Mladoboleslavska

Leukémie je zastřešujícím názvem pro skupinu onkologických onemocnění, které se projevují poruchou funkce kostní dřeně a krve. Dochází při ní k přemnožení bílých krvinek. Ty nestíhají dozrávat, tím pádem ani plnit svou funkci a začínají organismu škodit. U paní Petry se objevila chronická forma tohoto onemocnění. 

V Ústavu hematologie a krevní transfuze, kde se léčila, zvolili lékaři standardní postup léčby – kombinaci chemoterapie a transplantace kostní dřeně. Celková doba léčby se vyšplhala na dva roky, ač se nyní nachází v bezpříznakovém období, stále ji provází velká únava. „Cítím se relativně dobře, snažím se hodně chodit, zkouším už i kolo, ale brzy se unavím. Jsem spíš doma a odpočívám. Naštěstí mi už posílila imunita a mohu opět chodit mezi lidi, což mi lékaři dříve nedoporučovali.“ 

Finanční zátěž, kterou s sebou onemocnění přineslo, se rodina dlouho snažila zvládat sama. Po deseti měsících léčby ale Petra s manželem Pavlem vyhodnotili, že o pomoc přece jen požádají. V tu chvíli jim do života vstoupili Dobří andělé. „Máme tři děti, desetiletého Toma a šestiletá dvojčata Adélku a Klárku. Příspěvky Dobrých andělů proto využíváme hlavně na jídlo, zajištění běžného chodu domácnosti a potřeby dětí. Během léčby jsem totiž musela držet nízkobakteriální dietu, při níž se konzumují pouze vybrané a hlavně čerstvé potraviny. Bydlíme nedaleko Mladé Boleslavi a časté dojíždění do Prahy do nemocnice bylo rovněž výdajem navíc, pro který nezbývalo na to ostatní,” říká Petra a dodává: “Moc děkuji za to, že Dobří andělé jsou, díky nim jsme mohli zmírnit dopad mé nemoci na děti a dopřát jim i nějaký ten kroužek.” Dobří andělé jsou dárci, kteří přispívají prostřednictvím nadace Dobrý anděl nejen rodině paní Petry, ale také dalším, které zasáhla vážná nemoc. Pravidelné finanční příspěvky jim umožňují zvládnout situaci snadněji. A protože provoz nadace je financování ze soukromých zdrojů jejích zakladatelů a dalších filantropů, vše co dárci pošlou, se v plné výši předá vždy potřebným rodinám. 

Celou léčbu i náročnou transplantaci zvládla Petra poměrně dobře, ale samozřejmě nastaly i momenty, kdy jí bylo smutno. Náročné období si prožila před dvěma a půl lety o Vánocích. „Byla jsem zrovna 2 měsíce v kuse v nemocnici a nejhorší pro mě bylo být bez dětí. Bylo mi líto, že s nimi nejsem zrovna o Vánocích, které mají moc rády,” vzpomíná. Dnes už je rodina opět pohromadě a užívá si společných chvil.

Dobrých andělů není nikdy dost
Každý měsíc přijme nadace Dobrý anděl průměrně 100 nových rodin, které se potýkají s onkologickou nemocí rodiče či dítěte nebo dítěte s jinou vážnou nemocí. Na Mladoboleslavsku aktuálně míří pomoc 53 takovým rodinám. Stát se Dobrým andělem je jednoduché, stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat.