Odbory a vedení Škody Auto se na zvýšení mezd zatím nedohodly

Odbory v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto při zahájení hlavního kolektivního vyjednávání odmítly návrh firmy, aby se letos nezvyšovaly platy a změnily se podmínky takzvaného flexikonta. Uvedlo to dnešní vydání týdeníku Škodovácký odborář. Kolektivní vyjednávání pokračuje, řekl dnes ČTK mluvčí automobilky Jozef Baláž. 

Odbory ve svém týdeníku uvedly, že automobilka při prvním kole vyjednávání minulý týden zaměstnancům odmítla zvyšovat mzdy a zároveň chtěla výraznější uvolnění podmínek flexikonta tak, aby například mohla zaměstnance snadněji povolávat do práce. Podle nynějšího flexikonta mohou mimo jiné v případě potřeby zůstat doma a přitom pobírat plnou denní mzdu. Odbory to odmítly a chtějí zachovat stávající podmínky. 

Odbory už dříve uvedly, že chtějí zvýšit mzdy nad úroveň očekávané inflace a především dosáhnout dohody o zachování zaměstnanosti kvůli zhoršující se situaci na evropských automobilových trzích. "Navrhujeme uzavřít dohodu o zaměstnanosti na období delší než jeden rok, zachovat současný mzdový systém s mírným růstem mezd nad dohodnutou inflaci, mzdovou dohodu uzavřít na jeden rok a zachovat flexibilitu v současných mantinelech," upřesnil v týdeníku předseda odborářů Jaroslav Povšík. 
    
Druhé kolo kolektivního vyjednávání pokračovalo tento týden. Jeho výsledky zatím nejsou známé. Automobilka se k nim podle Baláže vyjádří až po uzavření dohody. Platnost současné kolektivní smlouvy skončí na konci března. Na jejím základě pracovníkům vzrostly platy o pět procent. 
    
V největší tuzemské automobilce jsou na české poměry dlouhodobě nadprůměrné platy. Průměrná hrubá mzda dělníků v roce 2012 přesahovala 32.000 korun a průměrné mzdy v automobilce bez členů představenstva poprvé přesáhly 40.000 korun. V ČR je průměrná mzda 24.500 Kč. Firma na začátku letošního roku po celém světě zaměstnávala přes 26.000 lidí. 
    
Loni vedení automobilky s odboráři uzavřelo nynější platnou kolektivní smlouvu po několikaměsíčním jednání až 20. dubna, tedy 20 dní po skončení platnosti předchozí. Odboráři po 13 neúspěšných kolech jednání poprvé po pěti letech vstoupili do stávkové pohotovosti a pořádali informační mítinky. 
 
zdroj: ČTK