Právě se nacházíte:

Zámek Stránov

Novorenesanční zámek Stránov najdete v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. O tom, proč bývá zámek označován za jeden z nejpohádkovějších zámků České republiky, se můžete přesvědčit sami. Stále zde ale probíhají částečné rekonstrukce interiérů i exteriérů. Zámek je přístupný po celý rok!

Můžete si zde projít zámecké interiéry s výkladem o historii nebo samostatně vystoupat na gotickou hradní věž s nádhernou vyhlídkou do údolí řeky Jizery. Nahlédnout můžete také do malé zámecké galerie. Stránov nabízí množství kulturních akcí, mimo jiné také tři festivaly - jarní Vtelenskou dechparádu, letní countryový Hillbilly & Czech Music Festival a také Castle Reggae Fest.

Z historie zámku: na místě dnešního zámku stála původně dřevěná tvrz, na které se připomíná v roce 1429 pan Bohuněk ze Stránova. Na jejím místě nechal postavit Jaroš ze Sovojovic v letech 1463 - 1468 pevný gotický hrad, který dostal jméno Nový Stránov. Stránov vlastnilo v průběhu historie několik rodů, jako např. rod Berků, rod Slavatů, za kterých byl hrad přestavěn na renesanční zámek, dále pak např. rodina presidenta Škodových závodů Josefa Šimonka, který byl za zásluhy o rozvoj průmyslu povýšen do baronského stavu. Baron Šimonek a jeho rodina žije na Stránově až do znárodnění v roce 1948. Od roku 2003 je Stránov opět v rukou rodu Šimonků.
 
Byla to možná tajemná atmosféra zámku, která sem přilákala i filmaře – točily se zde filmové pohádky O svatební krajce, Začarovaná láska nebo Princezna Zívalka. V roce 1933 se zde natáčela první česká zvuková detektivka s názvem Záhada modrého pokoje.