Zimní údržba středočeských silnic je zatím o polovinu levnější

Výdaje na zimní údržbu silnic ve Středočeském kraji jsou zatím skoro o polovinu nižší než v minulých letech. Průměrně stojí silničáře ve středních Čechách údržba silnic za jednu zimu asi 390 milionů korun, řekl dnes ČTK Josef Raboch z Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje. Kraj by tak měl mít díky mírné zimě větší rozpočet na jarní opravy komunikací. 

Loňská zimní sezona přišla kraj asi na 380 milionů korun. "K dnešnímu datu před rokem musel Středočeský kraj vynaložit 223 milionů korun proti letošním 101 milionům korun. Musíme ale stále počítat s tím, že ještě může přijít sníh, a být na to připraveni," řekl ČTK středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD). 
    
Silničáři měli před touto zimou ve skladech připraveno 47.000 tun soli a posypových materiálů, kapacita skladů v kraji je 50.000 tun. Mírná zima podle Rabocha nejen ušetří náklady za posypy cest, pluhování a veškerou zimní údržbu, ale také nepoškodí silnice v takovém rozsahu jako v období mrazů. "Vozovky navíc nedostávají tak zabrat, jako když jsou mrazy, takže i to je pro nás plusem. O to ty náklady budeme mít na jaře menší," dodal. 
    
Správa a údržba silnic ve středních Čechách letos hospodaří s rozpočtem 1,3 miliardy korun, po odečtení půlmiliardové splátky za odložené financování oprav silnic v roce 2012 půjde o 888 milionů korun. Silničáři mohou z celkové částky vyčerpat na běžnou činnost až 700 milionů korun. Zbytek je určen na provoz ředitelství krajské správy a údržby silnic a 83 milionů půjde na mimořádné akce nad rámec běžných oprav a údržby komunikací. Patří k nim například obnova dopravního značení nebo přechodů pro chodce u škol. Na tyto práce je letos vyčleněno šest milionů. Na rychlé opravy poškozených mostů je přichystáno 12 milionů korun, dalších osm milionů je určeno na opravy svodidel a protihlukových stěn. V rozpočtu je také 800.000 korun na odstraňování následků dopravních nehod prováděné hasiči. 
    
Loni měli krajští cestáři k dispozici 808,9 milionu korun. Silnice v regionu patří k nejvytíženějším v republice, protože Středočeským krajem vedou hlavní tranzitní tahy do hlavního města. 
 
zdroj: ČTK