Výbor doporučil schválit návrh na zvýšení daně z cigaret

Sněmovní rozpočtový výbor dnes doporučil Sněmovně schválit návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret. Doporučil navíc v zákoně upravit pravidla pro předzásobení cigaretami zdaněných nynější sazbou. ČTK to řekl poslanec a zpravodaj k novele zákona o spotřební dani Ladislav Šincl (ČSSD). Sněmovna by mohla o zvýšení daně rozhodnout již na zamýšlené mimořádné schůzi v červenci, poslanci už kvůli tomu minulý týden zkrátili potřebné lhůty. 

Pokud by zvýšení daně z cigaret nezačalo platit do konce září, musela by vláda sáhnout k vyššímu zdanění. Cigarety by kvůli tomu skokově zdražily ještě víc, a to až o šest nebo sedm korun, zatímco nyní projednávaný návrh zdraží krabičku cigaret o tři až čtyři koruny. 
    
Důvodem zvýšení daní je slabší kurz koruny, kvůli kterému neplní ČR sazby stanovené EU. Ty jsou totiž uváděny v eurech. Vyšší růst zdanění by ale ČR musela navrhnout kvůli kurzu koruny platnému k letošnímu říjnu, který bude zřejmě stále pod vlivem loňských intervencí České národní banky. 
    
Cigarety zdražily už v lednu o zhruba dvě koruny na krabičku. 
    
Vládní návrh počítá s tím, že cigarety zdaněné současnou, nižší cenou, by směli prodejci prodávat nejdéle tři měsíce po nabytí účinnosti zákona. Pak už by byly považovány za neznačené a jejich prodej by byl nelegální. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura již při prvním čtení novely s odvoláním na informace Hospodářské komory ČR upozornil, že toto řešení by bylo možné považovat ze retroaktivní, což by bylo v rozporu s ústavou. Jak řekl, pokud by zejména drobní prodejci nestihli cigarety prodat, mohli by je pak vyhodit, i když za ně už zaplatili daň. 
    
Výbor proto doporučil vložit do novely pozměňovací návrh Šincla, který přímo do zákona vkládá pravidla pro předzásobení cigaretami. Vláda je naproti tomu navrhla vložit jako přechodné ustanovení. Ministerstvo financí ve svém nesouhlasném stanovisku uvádí, že Šinclův návrh by například umožnil, aby se ještě prodávaly cigarety se sazbou daně starší, než je ta současná. 
 
zdroj: ČTK