Ve středočeských automobilkách začnou v únoru jednat o mzdách

V největší tuzemské automobilce Škoda Auto v Mladé Boleslavi začne 11. února kolektivní vyjednávání o mzdách. Podle předsedy odborů Kovo ve Škodě Auto Jaroslava Povšíka se odbory budou při jednáních snažit zajistit pracovní místa a odpovědný růst mezd. Na vyjednávání s firmou mají odboráři naplánováno devět kol, poslední má být 27. března. Informoval o tom dnes týdeník odborů Škody Škodovácký odborář. Automobilka se do uzavření kolektivní smlouvy nebude k výsledkům jednání vyjadřovat, řekl dnes ČTK mluvčí Škody Jozef Baláž. Na začátku února začne vyjednávání také v automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína. 

Platnost současných kolektivních smluv skončí v obou středočeských automobilkách na konci března, zpravidla bývá smlouva mezi odbory a firmou podepsána na jeden rok. Na základě nynější smlouvy vzrostly mzdy ve Škodě o tři procenta oproti předcházejícímu období. V současném vyjednávání už se obě strany dohodly například na benefitech pro zaměstnance nebo pracovním kalendáři. Kromě tarifních mezd je ještě čeká vyjednávání o jednorázovém variabilním bonusu, který byl loni zaměstnancům vyplacen ve výši 20.000 korun. 
    
Kolektivní vyjednávání začalo také v japonsko-francouzské automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína. "Včera jsme předali firmě návrh odborů, jak by měla vypadat kolektivní smlouva. Do konce měsíce by nám měli dát jejich reakci. První vyjednávací schůzka bude asi na začátku února," řekl ČTK předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný. V TPCA se po minulém kolektivním vyjednávání zvýšily tarifní mzdy většině zaměstnanců o zhruba 490 korun. Situaci tam komplikovala skutečnost, že v TPCA působí dvě odborové organizace, které měly rozdílné priority. 
    
Průměrná hrubá mzda na dělnických pozicích byla loni ve Škodě Auto zhruba 33.000 korun, v TPCA to bylo přibližně 29.000 korun. 
 
zdroj: ČTK