Ve Škodě Auto začalo kolektivní vyjednávání, v TPCA začne v lednu

Odbory v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto zahájily kolektivní vyjednávání. Do konce roku se chtějí s firmou dohodnout například na benefitech pro zaměstnance nebo roční pracovní době pro rok 2014. Informoval o tom dnešní týdeník odborů automobilky Škodovácký odborář. V prvním čtvrtletí příštího roku se bude jednat o mzdách a takzvaném flexikontě. Na základě nyní platné smlouvy vzrostly mzdy o tři procenta oproti předcházejícímu období a zaměstnanci získali jednorázový bonus 20.000 korun. 

Od ledna se bude ve Škodě jednat také o takzvaných flexikontech, která umožňují firmě flexibilně reagovat na změny v poptávce na trhu. Letos už kvůli zvýšené poptávce po některých nových a přepracovaných modelech bylo několik směn navíc a chystají se další. Nárůst zájmu podle Škody zaznamenala nová Octavie nebo model Roomster, proto od září závod v Kvasinách, kde se Roomster vyrábí, přešel provoz z jednosměnného na dvousměnný. 
    
Odbory chtějí vyjednáváním zajistit také využití kapacit v závodech ve Vrchlabí a v Kvasinách. Odbory ze Škody Auto už dříve uvedly, že chtějí v závodě v Kvasinách vyrábět nový sportovně-užitkový vůz (SUV), který by se měl objevit na trhu zhruba v roce 2016. Ve hře je ale podle nich údajně nevytížený španělský závod firmy Seat, která stejně jako Škoda patří do koncernu Volkswagen. 
    
V japonsko-francouzské automobilce TPCA v Kolíně, která nyní připravuje novou generaci vozů a přibírá stovky zaměstnanců, ještě kolektivní vyjednávání nezačalo. "Začneme vyjednávat v lednu. Proběhla informační setkání se zaměstnanci a jejich názory jsou zapracovávány do budoucího návrhu," řekl ČTK předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný. V TPCA se po minulém kolektivním vyjednávání zvýšily tarifní mzdy většině zaměstnanců o zhruba 490 korun. 
    
Průměrná mzda zaměstnanců v tuzemském automobilovém průmyslu v prvním pololetí meziročně stoupla o 2,6 procenta na 31.778 Kč. Byla tak o téměř 30 procent vyšší, než celorepubliková průměrná mzda. Průměrná hrubá mzda na dělnických pozicích byla loni ve Škodě Auto zhruba 32.000 korun, v TPCA to bylo přibližně 29.000 korun. 
 
zdroj: ČTK