V nemocnici v Mladé Boleslavi je hotový kontroverzní pavilon interny

Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi dokončila kontroverzní pavilon interních oborů. Projekt Středočeského kraje za více než 450 milionů korun od začátku čelil kritice kvůli tendru na dodavatele stavby i vybavení za desítky milionů korun. Právě výběrové řízení na vybavení je jedním z důvodů stíhání bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Současný hejtman Josef Řihák (ČSSD) při dnešní prohlídce pavilonu novinářům řekl, že chce, aby zakázky zadával výlučně kraj.

Kraj si na přípravu tendru na dostavbu nemocnice najal firmu ML Compet, která patřila Filipu Bušinovi, spolupracovníkovi Ratha. Policie Bušinu stíhá pro stamilionové daňové úniky. O zakázce rozhodla takzvaná losovačka, což vzbudilo podezření z manipulace. Navíc zvítězila firma, která podle médií neměla dělníky a na výstavbu si najala další společnost.

"Jestli tady jsou nějaké stíny, to musí vyšetřit policie, soudy nechť odsoudí toho, kdo něco provedl. Chystám revoluci v zadávání zakázek. Nebudu preferovat firmy, které nám administrovaly zakázky," řekl Řihák. Na krajském úřadu chce vybudovat oddělení nebo odbor, který bude výběrová řízení vyhlašovat a provádět, a zodpovědní za to budou úředníci, dodal.
 
Kraj podle hejtmana hodlá stavět jen smluvně zavázané rozestavěné stavby. V Mladé Boleslavi je připraven podpořit výstavbu nové gynekologie.
 
"Pavilon nabízí hlavně lůžkový standard roku 2012-2013, jedno- a dvoulůžkové pokoje a centralizovanou péči pacienta s onemocněním interních chorob pod jednou střechou," řekl ředitel Klaudiánovy nemocnice Luděk Kramář. První pacienty jednotky intenzivní péče nemocnice do no0vého pavilonu přesune do konce týdne, příští týden bude pokračovat s lůžkovými odděleními. Do Vánoc se dokončí stěhování všech ambulancí, uvedl.
 
Nemocnici vyprší na konci roku smlouvy se zdravotními pojišťovnami. "Čekáme, jak se bude vyvíjet situace v ostatních krajích a podle toho zaujmeme nějaké stanovisko. Budeme rozhodně postupovat všechny nemocnice jednotně," uzavřel ředitel.
 
Nový pavilon má sedm podlaží, dvě podzemní slouží jako parkoviště. V přízemí sídlí lékárna a ambulance, v prvním patře je gastroenterologie a specializované vyšetřovny. Druhé až čtvrté patro zaplnila tři lůžková interní oddělení po 29 lůžkách, v pátém patře sídlí jednotka intenzivní péče s 22 lůžky a v posledním technické zázemí a lékařské pracovny. Pro veřejnost bude pavilon zpřístupněn v rámci dne otevřených dveří ve čtvrtek od 13:00 do 18:00.
 
zdroj: ČTK