V Klaudiánově nemocnici mají jednodenní chirurgii

Jeden den operace, druhý den ráno domů. Takovou možnost mají pacienti boleslavské nemocnice.  

Křečové žíly, tříselná a pupeční kýla, hemeroidy, nekomplikované zákroky na žlučníku. To je výčet zákroků, které nyní budou operovat na nové jednotce Klaudiánovy nemocnice, jednodenní chirurgii.

Nemocnice se zřízením jednodenní chirurgie podle ředitele Luďka Kramáře snaží vyjít vstříc pacientům, kteří chtějí omezit pobyt v nemocnici na minimum.

„Předpokládáme, že do budoucna bude možné některé zákroky, kde nebude nutná celková anestézie, provádět i tak, že pacient půjde domů ten samý den. Zatím ale určitě chceme zachovat jednu noc v nemocnici, abychom měli pacienty kvůli možným komplikacím pod kontrolou," uvedl primář chirurgie Jaroslav Toušek, který vznik jednodenní chirurgie inicioval.

Umístěna je ve třetím patře chirurgického pavilonu, kde dříve sídlila dětská chirurgie. Vzniklo zde pět pokojů, jeden z nich je jednolůžkový, ostatní dvoulůžkové. Všechna lůžka jsou nadstandardní, za jednolůžák zaplatí pacient 600 korun, noc na dvoulůžkovém přijde na 300 korun.

„Všechny zákroky, kromě operací varixů (křečových žil, pozn. red.), budou plně hrazeny ze zdravotního pojištění. U operací křečových žil bude pacient muset hradit speciální katétr, na jehož úhradu se pojištění nevztahuje," vysvětluje primář Toušek.

Do budoucna tu navíc kromě rozšíření počtu zákroků uvažují i o tom, že by rozšířili možnost hospitalizace z pátku na sobotu, což by ocenili zvláště pracující pacienti.