V Benátkách n. J. do konce října dokončí protipovodňový systém

V Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku dokončují protipovodňový systém. V srpnu otestovali novou hráz za více než 74 milionů korun, do konce října má být hotov také varovný systém, řekl ČTK starosta města Jaroslav Král (ODS). 

Nová betonovo-hliníková hráz za 74 milionů korun, kterou zaplatilo Povodí Labe, byla v srpnu dokončena s dvouměsíčním zpožděním kvůli telekomunikačnímu kabelu na dně řeky Jizery. V srpnu ve městě zkušebně hráz postavili a vyzkoušeli také čerpadla. "V současné době máme kontejnery s těmi montovatelnými částmi v technických službách a byla nám předána čerpadla, která musíme každý měsíc zkoušet," řekl ČTK Král. 
    
Varovný systém za pět milionů korun, který například elektronicky monitoruje hladinu řeky, dotovaly evropské fondy. "Je to nové ovládání městského rozhlasu, nové sirény, monitorovací systém hladiny, aby to vše dohromady s těmi protipovodňovými opatřeními vytvořilo funkční systém," uvedl Král. Systém by měl být i s novým havarijním plánem dokončen do konce října. 
    
Ničivé povodně postihly Benátky nad Jizerou v roce 2000. Ve městě tehdy napáchaly škody kolem 20 milionů korun. Letošní červnové záplavy město nezasáhly. 
 
zdroj: ČTK