Unesené ženy v Clevelandu si vedly deníky

Tři ženy, které v Clevelandu unesl a po deset let věznil ve svém domě bývalý řidič školního autobusu Ariel Castro, si vedly deníky. V nich zachytily hrůzy týrání a znásilňování, které dnem za dnem postupovaly. V předvečer rozhodování soudu, který má dnes vynést rozsudek doživotního vězení, to oznámili prokurátoři. Castro (53) minulý týden přiznal vinu výměnou za dohodu, že nedostane trest smrti.

Michelle Knightová (32), Amanda Berryová (27) a Gina DeJesusová (23) podle prokurátorů "udělaly vše lidsky možné, aby zůstaly normální", a dokázaly si vést zápisky o prožitých dnech v zajetí. "Zápisy hovoří o násilnickém sexuálním chování, o zamykání v temné místnosti, o poutání řetězy ke zdi, předtuchách dalšího znásilnění, snech o útěku a shledání se svými rodinami," konstatovali prokurátoři.

Castro podle dokumentů své oběti kromě znásilňování čas od času poutal řetězy nebo provazy, držel je odděleně, nechával je hladovět a bil je. Jedna z nich před šesti lety porodila dceru, další mnohokrát nuceně potratila. V souvislosti s potraty, které přivodil těhotné oběti bitím a hladověním, se Castro přiznal i k vraždě s přitěžujícími okolnostmi.

Podle psychiatrického posudku, připojeného k obžalobě, si ženy přes všechno utrpení dokázaly zachovat "mravní sílu, odvahu a laskavost".

Případ začal v srpnu 2002, kdy Castro unesl první oběť, pak následovaly další dvě ženy; tehdy jim bylo 14, 16 a 20 let. Odhalen byl až začátkem letošního května, kdy se jedné z unesených žen podařilo z Castrova domu utéct a zburcovat policii.

Po zatčení a několika měsících vyjednávání Catro přistoupil na dohodu o přiznání viny, podle které má být odsouzen k doživotí bez možnosti předčasného propuštění na svobodu a navíc k dalším 1000 letům vězení. Castro se přiznáním viny k 937 bodům obžaloby vyhnul hrozícímu trestu smrti. Osvobozené ženy ale díky dohodě nebudou muset svědčit o letech strávených v Castrově zajetí.

Nicméně při dnešním zasedání soudu, při kterém má být vynesen rozsudek, mají mít i oběti, nejen únosce, možnost promluvit, pokud si to budou přát.

Do clevelandského fondu, zřízeného městskou radou pro unesené ženy a dceru jedné z nich, přispělo už více než 10.500 individuálních dárců. Nyní je ve fondu asi 1,3 milionu dolarů (více než 25 milionů korun).

Autor: ČTK