Středočeský kraj rozdělí 62,2 mil.Kč mezi obce postižené povodní

Středočeský kraj rozdělí mezi obce a příspěvkové organizace další peníze na odstraňování škod napáchaných červnovou povodní. Tentokrát krajští radní schválili žádosti o dotace za 62,2 milionu korun, sdělila ČTK mluvčí hejtmanství Nicole Mertinová. 

Kraj dostal na pomoc po povodních ze státního rozpočtu 220 milionů korun. Zastupitelé už souhlasili s vyplacením 151,5 milionu korun, k rozdělení tedy ještě zbývalo 68,5 milionu Kč. Krajský úřad vyzval obce k upřesnění požadavků, zasílat je mohly do 20. srpna. 
    
"Tentokrát rozdělujeme částku 62,211.000 korun na základě již upřesněných požadavků obcí a příspěvkových organizací," uvedl hejtman Josef Řihák (ČSSD). Podle něj jde už o čtvrtý návrh týkající se finanční pomoci po červnových záplavách. "Některé obce nám již dokonce zasílají i vyúčtování dotace na pokrytí prvotních nákladů, takže jde de facto o první vyúčtování této státní pomoci," dodal. 
    
Peníze jsou určeny mimo jiné na nákup materiálu, vody, paliv a energie, vysoušečů zdiva, čerpadel, zdravotnického materiálu, očkovacích vakcín nebo léků. Lze jimi zaplatit i odvoz odpadů, revize elektroinstalace, posudky statika, monitorování vody a půdy, stavební úpravy či demolice narušených objektů. 
    
Radní také schválili dohodu s ministerstvem pro místní rozvoj, díky níž lidé budou moci získat příspěvek 150.000 korun na demolici poškozené budovy. Finanční prostředky vyčlenilo ministerstvo, kraj bude přijímat žádosti a vyhodnocovat je. Podobnou smlouvu má ministerstvo uzavřenou s ostatními kraji již z minulých let. 
    
Červnové povodně v regionu napáchaly škodu zhruba za 3,5 miliardy korun. Jenom na krajském majetku byla vyčíslena na 1,6 miliardy, nejvíce se velká voda podepsala na silnicích a mostech. Podle aktuálního seznamu postižených obcí, které Středočeskému kraji předal Hasičský záchranný sbor, bylo k 30. srpnu záplavami postiženo celkem 350 obcí. Z toho 271 požaduje uhrazení prvotních nákladů a 79 nikoliv. 
    
Na 120 obcí už dříve požádalo kraj o zálohu na prvotní škody a nyní, po upřesnění požadavků, činí výše další zálohy celkem 56,2 milionu korun. Další požadavek na úhradu prvotních nákladů uplatnilo šest příspěvkových organizací Středočeského kraje v celkové výši 3,2 milionu korun a krajské nemocnice v Kladně, Kolíně, Příbrami a Mladé Boleslavi, které chtěly dohromady 2,8 milionu korun. Největší zálohu na prvotní škody, 17,2 milionu Kč, obdrží město Brandýs nad Labem.
 
zdroj: ČTK