Středočeské automobilky zahajují provoz po vánoční odstávce

Obě středočeské automobilky, mladoboleslavská Škoda Auto i TPCA z Kolína, zahajují provoz po vánoční odstávce. Škoda spustila plný provoz všech závodů dnes, TPCA začne vyrábět v úterý. Přerušení výroby využily továrny na údržbu a úpravy linek a výrobních zařízení. ČTK to řekli David Šikula ze Škody Auto a mluvčí TPCA Radek Kňava. TPCA, která připravuje novou generaci vozů, bude nadále pokračovat v náboru zaměstnanců, letos jich ještě přijme ještě několik set. 

"Výroba vozů a komponentů ve všech třech výrobních závodech, tedy v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí, po krátké vánoční odstávce naběhla bez obtíží a prostojů," řekl mluvčí Šikula ze Škody Auto. Jako první zahájil ve Škodě výrobu vrchlabský závod, kde automobilka vyrábí automatickou převodovku, dnes ráno se v Mladé Boleslavi začalo pracovat také na montáži vozů. "Přerušení výroby během svátků využila Škoda Auto na plánovanou údržbu technologických linek a jednotlivých výrobních zařízení a běžnou údržbu," dodal Šikula. 
    
V TPCA, která připravuje novou generaci malých městských vozů, se rozběhne výroba v úterý. Do robotů, linek a dalšího zařízení už firma loni investovala stovky milionů korun a další investice ji čekají. "Výrobní linky se zastavily v pátek 20. prosince ráno a rozběhnou se opět v úterý 7. ledna v brzkých ranních hodinách," řekl ČTK Kňava. Podle informací ČTK budou nové vozy značek Toyota, Peugeot a Citroën z Kolína představeny na autosalonu v Ženevě na začátku března. Stejně tak by tam měl být představen i koncept většího sportovního užitkového vozidla (SUV) ze Škody Auto. 
    
V automobilce TPCA v Ovčárech u Kolína nyní pracuje více než 3000 lidí, letos plánují přijmout další stovky zaměstnanců. Škoda Auto jich zaměstnává na 25.000. Kolektivní vyjednávání odborů a vedení automobilek ve Škodě už začalo, v TPCA plánují začít vyjednávat o mzdách a dalších tématech na konci ledna.
 
zdroj: ČTK