Škoda Auto spustila v M.Boleslavi lisovací linku za 1,7 mld Kč

Největší tuzemská automobilka Škoda Auto dnes v továrně v Mladé Boleslavi spustila provoz ekologické lisovací linky, která bude vyrábět součásti pro octavie, rapidy a později i pro další modely. Automobilka do nové výrobní linky investovala přes 66 milionů eur, což je skoro 1,7 miliardy korun. Hlavní výhoda nového zařízení spočívá v tom, že je jednodušší pro obsluhování a jdou na ní lépe upravit procesy k výrobě aut. Ročně dokáže vyrobit kolem 4,4 milionu dílů, uvedli představitelé firmy na dnešní tiskové konferenci. 

Škoda Auto nový lis pořídila také kvůli tomu, že chce letos postupně uvést na trh osm nových modelů. Linka dokáže vylisovat nové tvary různých částí včetně karoserie, které budou právě na nových autech. Podle člena představena společnosti pro výrobu a logistiku Michaela Oeljeklause bude linka třeba pro nejnovější model třetí generace octavie vyrábět kapoty, blatníky, boční dveře, postranice i střechu. "Tato nová linka je natolik velká, efektivní a výkonná, že tu můžeme lisovat díly všech modelů," řekl ČTK Oeljeklaus. 

Podle automobilky je to v současnosti nejmodernější lis svého druhu. Výměna nářadí na něm třeba trvá tři minuty oproti dřívějším 14 minutám, a tak se může velmi rychle změnit součástka i model, který zrovna chce automobilka vyrábět. "Tato linka byla postavena k již fungujícím linkám. V rámci růstové strategie je nutné včas zvyšovat kapacity, a to se netýká jenom svařovny a montáže, ale samozřejmě i lisoven," dodal Oeljeklaus a připomněl cíl společnosti do roku 2018 prodávat 1,5 milionu aut ročně. 
    
Automobilka zařízení pořídila v rámci své ekologické strategie, kdy chce do roku 2018 zlepšit šetrnost výroby k životnímu prostředí o 25 procent. Nové linka například podle firmy spotřebuje až o 15 procent méně energie než srovnatelné starší linky. Podle mluvčího automobilky bude podobné zařízení brzy spuštěno v dalších továrnách koncernu, a to v maďarském Györu, kde je továrna Audi, a na Slovensku v Bratislavě, kde se vyrábějí volkswageny. 
    
Škoda Auto v roce 2012 prodala rekordních 939.200 aut a meziročně zvýšila prodej o 6,8 procenta. Letos v lednu ale po dlouhé době firmě meziročně klesl prodej o 7,8 procenta asi na 69.500 aut. Automobilka pokles prodeje očekává celou první polovinu letošního roku, protože se připravuje generační výměna osmi modelů, která by se měla pozitivně projevit na odbytu aut až v druhé polovině roku. 
 
zdroj: ČTK