Škoda Auto přesunula výrobu modelu Roomster z Vrchlabí do Kvasin

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ode dneška vyrábí modely Roomster v Kvasinách, kde vznikají i vozy Superb a Yeti. Přesun výroby ze závodu ve Vrchlabí stál 7,2 milionu eur (přibližně 184 milionů korun). Firma to dnes sdělila ČTK. 

Ve Vrchlabí se velkoprostorový model vyráběl do konce loňského roku. Nyní se závod soustředí na výrobu technologicky vyspělých automatických převodovek. Od října tam vzniká dvouspojková převodovka DQ 200 pro značky koncernu Volkswagen. Kapacita činí 1000 převodovek denně a od poloviny roku by se ve Vrchlabí mělo vyrábět až 1500 převodovek denně. Do přípravy výroby převodovek investovaly česká automobilka společně s koncernem zhruba 170 milionů eur (přibližně 4,4 miliardy korun). 

Roomster se v Kvasinách montoval už v letech 2006 až 2010. Před obnovením výroby v Kvasinách byla část montážní linky modernizována. Škoda přesunula z Vrchlabí do Kvasin také potřebné technologie, například část montáže podvozku a stroje pro montáž komponent vozů. Zcela nově je koncipováno zařízení pro měření geometrie náprav. Přepracován byl i celý proces logistiky v Kvasinách - za tímto účelem vznikla mimo jiné i nová hala logistiky. 
    
Roomster patří do segmentu takzvaných víceúčelových vozidel MPV. V roce 2012 vzrostl celosvětový prodej modelu o 5,4 procenta na 38.000 vozů. Od zahájení prodeje v roce 2006 bylo prodáno zhruba 292.000 těchto vozů. 
 
zdroj: ČTK