Pojištění rizika ztráty zaměstnání roste o 53 %

Lidé se od vypuknutí koronavirové pandemie stále více obávají, že mohou přijít o práci. Nyní to potvrzují i data BNP Paribas Cardif Pojišťovny týkající se růstu pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání, které vzrostlo za posledních 6 měsíců o více než 53 %. Sílí obava lidí ze ztráty doposud stabilní výše příjmu a následné neschopnosti dalšího splácení sjednaných úvěrů. Lidé pojišťují více riziko ztráty zaměstnání u svých klíčových úvěrů, jako například hypotéky či spotřebitelské úvěry.

Růst zadlužování domácností je dlouhodobým fenoménem a lidé jsou zvyklí si půjčovat nejen na bydlení, ale i na rekonstrukce či pořízení automobilu. Nyní se ale situace změnila a lidé se více obávají, že by mohli přijít o práci.

„Až na konci října skončí podpora firem ze strany státu, nezaměstnanost se začne ještě zvyšovat. Další vývoj bude záležet na tom, zda bude a v jaké podobě, nějaká forma podpory pokračovat. Míra nezaměstnanosti ale bude v příštím roce jistě vyšší, než letos,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

„Data BNP Paribas Cardif Pojišťovny ukazují, že v posledních šesti měsících, se zvýšil počet pojišťovaných úvěrů pro případ ztráty zaměstnání o více než polovinu, a to jak u hypoték, tak i spotřebitelských úvěrů. Celkově sledujeme růst zájmu o pojištění schopnosti splácet a v současné situaci je tento zájem ještě zvýšen obavou ze ztráty zaměstnání a stabilního příjmu, na který jsou domácnosti zvyklé,“ říká Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Hlavním důvodem růstu zájmu o pojištění úvěrů na riziko ztráty zaměstnání je, že stále větší část populace si začíná uvědomovat nedostatek finančních rezerv na pokrytí pravidelných výdajů a na splátky úvěrů při výpadku příjmu a nyní se začíná více obávat o ztrátu svého zaměstnání.