Ovzduší v Mladé Boleslavi v prosinci zmonitoruje vzducholoď

Znečištění ovzduší v Mladé Boleslavi v prosinci zmapuje dálkově řízená vzducholoď. Výzkumný projekt Cenatox, který druhým rokem hodnotí znečištění ovzduší na Ostravsku, porovná toxicitu ostravského a mladoboleslavského znečištění. Na tiskové konferenci to dnes řekl náměstek primátora Jiří Bouška (Volba pro Mladou Boleslav). Výsledky měření budou známy nejdříve v polovině příštího roku. Za technickou stránku a zpracování dat z letových měření bude odpovědný tým z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy K v Praze. 

Mladá Boleslav a její okolí je oblastí s dlouhodobě zhoršenou kvalitou ovzduší, v posledních letech se opět zhoršuje. Největším problémem je údajně znečištění způsobené emisemi škodlivin z domovních topenišť. "Uvidíme, jestli se potvrdí ty výsledky, které máme ze začátku roku, to znamená, že většinu znečištění ovzduší způsobují lokální topeniště z okolních obcí. V porovnání s tím byly dopady dopravy a průmyslu minimální," řekl Bouška. Materiál o měření podle něj může městu pomoci při získání dotací v oblasti zkvalitňování životního prostředí ve městě. 
    
Vzducholoď se bude nad městem vznášet dva dny. "Byli bychom rádi, aby to bylo v prosinci, ale bude záležet, aby bylo taky trochu inverzní počasí, nesmí sněžit, nesmí moc foukat vítr a nesmí pršet. Toto když se sejde, tak se to možná stihne v prosinci, nebo se to odloží na leden nebo únor," řekl ČTK tiskový pracovník města Pavel Šubrt. 
    
Vzducholoď měla zmonitorovat ovzduší Mladé Boleslavi už v únoru 2013, ale z technických důvodů se to nepodařilo. Měření vzducholodí budou doplněna údaji z malých přenosných analyzátorů umístěných na střechách budov v různých částech města. 
 
zdroj: ČTK