Odbory ze Škody Auto v Mladé Boleslavi vystoupily ze svazu Kovo

Odbory z mladoboleslavské automobilky Škoda Auto vystoupily na začátku prosince z Odborového svazu Kovo. Závody v Kvasinách a Vrchlabí jsou součástí odborového svazu nadále, řekl dnes ČTK předseda svazu Kovo Josef Středula. Mladoboleslavské odbory ale podle něj uvažují v budoucnu o návratu. Reakci odborů Škody v Mladé Boleslavi ČTK zjišťuje. 

Předseda odborů ve Škodě Auto Jaroslav Povšík dal podle Středuly najevo, že v budoucnu by se mohla mladoboleslavská organizace k Odborovému svazu Kovo vrátit. "Což samozřejmě vítám a projevil zájem o spolupráci. Je to takové zvláštní, ale je to realita," řekl ČTK Středula. 
    
Odbory ze Škody se snažily ve svazu Kovo prosadit změny stanov svazu nebo výjimky pro základní organizaci, například o "zastropování" výše členského příspěvku tak, aby nemuseli platit vždy jedno procento z čisté mzdy, ale aby ve stanovách byla uvedena nejvyšší možná cifra. Dnes ve svém týdeníku Škodovácký odborář uvedly, že od začátku příštího roku sníží členský příspěvek odborářům v Mladé Boleslavi o 0,25 procenta. Do budoucna podle týdeníku uvažují o dalších úpravách podle stavu rozpočtu a potřeb organizace. 
    
Odbory Kovo při Škoda Auto v Mladé Boleslavi čítají včetně seniorů přes 19.000 členů. V listopadu v automobilce opět začalo kolektivní vyjednávání. O mzdách pro další období se bude jednat v prvním čtvrtletí příštího roku. Na základě nyní platné smlouvy vzrostly mzdy o tři procenta oproti předcházejícímu období a zaměstnanci získali jednorázový bonus 20.000 korun. 
    
Svaz Kovo je se 127.000 členy největším odborovým svazem v zemi, boleslavské odbory byly největším přispěvatelem na chod centrály svazu. 
 
zdroj: ČTK