Obrovský úspěch boleslavských capoeiristů

Medailové žně zažili v těchto dnech boleslavští capoeristé. Na letošním mistrovství ČR v capoeiře, které se konalo v Olomouci, nenechali nikoho na pochybách, že určují směr tohoto sportu v Čechách. Ve dvou ze tří kategorií získali zlato, ve třetí skončili na bronzové příčce.

Po vloni úspěšně završeném prvním desetiletí, kdy oddíl capoeiry při boleslavském Sokolu působí, tedy milovníci tohoto bojového umění otevírají další úspěšnou dekádu. „Je pro mne obrovskou odměnou, že čas, který vkládáme do tréninků, soustředění a dalších společných akcí, se nám takto vrací,“ hodnotí právě skončené mistrovství trenér boleslavských capoeiristů Karel Popovič. A na své svěřence je hrdý právem: Jan Hovorka, který zvítězil v kategorii A, se na předních příčkách pravidelně umisťuje i v evropských soutěžích, podobně úspěšný je i Filip Lankaš, vítěz kategorie B. Pavel Holeček, který se umístil jako třetí v kategorii C, má většinu své sportovní kariéry teprve před sebou. „Jsem velmi spokojen i s výkonem ostatních, nikdo nám neudělal ostudu a věřím, že i v příštích letech obsadíme přední místa,“ říká Popovič. Hovorka, který s capoeirou v Mladé Boleslavi začínal a stále zde i trénuje, již pomáhá i dalším – přes rok vede první oddíl pod hlavičkou Vem Camará Capoeira v Praze. Radost z pěkného mistrovství mírně zkalily jen dva úrazy, které potkaly liberecké bojovníky. Ačkoliv jeden z nich zpočátku vypadal velmi nebezpečně, nakonec se ukázal „jen“ jako otřes mozku. „Zranit se je možné při každém sportu, capoeiře se řadu let při vrcholných akcích úrazy vyhýbaly. Snad jsme si teď vybrali smůlu zase na dlouho dopředu,“ říká s úlevou i nadějí Popovič. Vzhledem k tomu, že má sám s organizováním velkých akcí, většiny dokonce s mezinárodní účastí, zkušenosti, hodnotí olomoucké mistrovství i po organizační stránce jako velmi zdařilé. Domnívá se, že nejen capoeira, ale i její příznivci, udělali za dobu své existence velký skok kupředu. „Zatímco před deseti lety nás bylo pár, dnes je stále těžší najít prostory, do kterých se při akcích vejdeme. Capoeirou nežijí jen dospělí, stále více příznivců máme i mezi dětmi,“ hodnotí boleslavský trenér, který olomoucké mistrovství prožil v roli porotce. Spolu s ním výkony hodnotili také prezident asociace Vem Camará Capoeira Mestre Pacoca a liberecký trenér Instrutor Robocop.
 
A co boleslavské borce tento rok ještě čeká? Vedle několika domácích a zahraničních seminářů to bude hlavně celostátní letní soustředění pro děti a následně mezinárodní pro dospělé. „Je to pro všechny příležitost zahrát si i s lidmi z jiných oddílů a naučit se něco nového,“ vysvětluje Popovič.