Právě se nacházíte:

Mzdy výrazně vzrostly

Kdo z vás to má? Okřídlený výrok někdejšího premiéra Jiřího Paroubka, který před časem rozbouřil politickou scénu, asi leckoho napadne nad čerstvými údaji statistiků o výši průměrné hrubé mzdy za druhé čtvrtletí. Ve středních Čechách se přepočet platů na počet zaměstnaneckých úvazků vyšplhal na 33 873 Kč. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku dosáhl nejvyššího nárůstu v celé zemi, navýšil se o 10,7 procenta. V penězích meziroční rozdíl představuje 3278 Kč.

Po Praze s průměrnou mzdou 39 688 Kč si střední Čechy stojí v republikovém srovnání nejlépe. Současně tyto regiony táhnou nahoru republikový průměr. Všechny další kraje zůstávají pod jeho hodnotou. Průměr za Českou republiku aktuálně dosahuje 31 851 Kč.

Ve středních Čechách statistici pro druhé čtvrtletí započítávali 410,1 tisíce pracovních úvazků. Proti loňsku jich přibylo 7,2 tisíce, je jich tedy více o 1,8 procenta. Praha vykazuje 835,7 tisíce plně zaměstnaných osob, s navýšením o 4,4 procenta, a v celé zemi se počítá s více než čtyřmi miliony pracovními místy: 4070,2 tisíce; o 75,9 tisíce více než loni.