Mladá Boleslav bude letos hospodařit se schodkovým rozpočtem

Mladá Boleslav bude letos hospodařit se schodkovým rozpočtem, který počítá s příjmy přes 781 milionů a s výdaji téměř 844 milionů korun. Rozhodli o tom dnes mladoboleslavští zastupitelé. Schodek ve výši 62 milionů korun město pokryje dočerpáním loňského úvěru a zůstatkem na rozpočtových účtech města z loňského roku.

Úvěr celkem 180 milionů korun si město loni vzalo kvůli výstavbě bazénu a sportovní haly u 5. základní školy. „Město bude letos splácet přes 40 milionů korun, zadlužování stále držíme na podobné úrovni,“ uvedl na dnešním jednání primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS). Město si v minulosti vzalo několik úvěrů, ale výše splátek se v posledních letech zásadně nemění. Celkové zadlužení města nyní představuje asi 360 milionů korun.
 
Na investice v Mladé Boleslavi půjde letos přes 190 milionů korun, z toho přes 60 milionů korun dá z loňského přebytku. Těmi podstatnými jsou pro příští rok také například druhá etapa oprav ulice U Stadionu za přibližně 18 milionů korun, vybudování nové cyklostezky s mobilní lávkou přes Jizeru nebo oprava tří opěrných zdí za přibližně 16 milionů korun. Město také dá přibližně pět milionů korun na dostavbu projektu fotbalové akademie.
 
Opoziční zastupitel Karel Horčička (ČSSD) dnes ČTK řekl, že pro rozpočet nehlasoval. Byl podle něj nevyvážený, protože podporuje jen některé vybrané sporty. „Musíme na jednu stranu podporovat vrcholový sport, ale taky jsou tu ty menší sporty, které vychovávají desítky dětí a hráčů a ty nemůžeme nechat na holičkách,“ uvedl. Větší sumy by také Horčička přisoudil sociální oblasti.
 
Druhé největší středočeské město se 44.000 obyvateli loni hospodařilo s příjmy a výdaji přes 904 milionů korun. Jednou z největších investic byla právě výstavba krytého bazénu za 250 milionů korun, který by měl být podle posledních informací veřejnosti otevřen na začátku dubna.
 
zdroj: ČTK