ME v Capoeiře Mladá Boleslav

Mladoboleslavský klub Vem Camará Capoeira, člen TJ Sokol Mladá Boleslav, v čele s prezidentem asociace Mestre Paçocou, pořádá dne 25. 11. 2012 od 11:00 již druhý ročník Otevřeného mistrovství Evropy brazilského bojového umění Capoeira. 

Mistrovství se zúčastní kolem 170 soutěžících nejen z České republiky, ale také z Německa, Švédska, Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Turecka, Francie, Belgie, Ruska, Švýcarska, Holandska, Řecka a Španělska. Účast přislíbili i zástupci z jiných skupin, a to ze skupin OmuluGuanabara, GingaMundo, Aldeia, A-Capoeira, Sem Fronteiras, Cadencia, Camará, Ungo, Abalo, Olinda a dalších. Celý šampionát bude mít pod svou patronací Mestre Capixaba ze skupiny A-Capoeira, který je velmi uznávanou osobností a také hlavním organizátorem Mistrovství světa v Brazílii.

Velké finále mistrovství Evropy se bude konat v prostorách mladoboleslavské Škoda Auto Vysoké školy, ve Vzdělávacím centru Na Karmeli. Soutěží bude doprovázet moderátor Luboš Dvořák. Soutěžící budou rozděleni do tří kategorií (A, B, C) podle stupně jejich pásků. Tyto kategorie jsou žákovská, pokročilá a mistrovská. Velké finále bude rozděleno na 2 bloky, které budou prokládány ukázkami a doprovodným programem. První blok velkého finále otevře závěrečné semifinálové kolo, kde se utká osm nejlepších závodníků v každé kategorii. Do finále postoupí z každé kategorie čtyři nejlepší. Po doprovodném programu bude zahájen druhý blok, samotné finále. Podle kategorie budou soutěžící hrát hry Sao Bento, Benguela, Iuna a Angola. Celé mistrovství doplněné doprovodným programem bude trvat přibližně dvě hodiny.
 
Žádný příznivec bojových umění a sportů by si tuto událost rozhodně neměl nechat ujít. K vidění bude to nejlepší, co může evropská capoeira nabídnout. Mezi hosty bude řada vážených brazilských osobností capoeiry žijících na území Evropy. Účast přislíbili Mestre Paçoca (Vem Camará Capoeira), Mestre Capixaba (A.C.A.P.O.E.I.R.A), Contra Mestre Dedê (Arte nacional), Contra Mestre Sandalia (Grupo Arué), Professor Toupeira (Linguado Capoeira), Professor Forminha (Linguado Capoeira), Professor Dodo (Sem fronteiras), Professor Batata (Nova alianca) a Professor Jefinho (A.C.A.P.O.E.I.R.A). Mezi soutěžícími budou navíc k vidění i mladoboleslavský Instrutor Atabaque (Karel Popovič), který letos získal na Mistrovství světa v Brazílii krásné čtvrté místo a liberecký Instrutor Robocop (Tomáš Zummer), který letos vybojoval pro Českou republiku světové prvenství a přivezl z Brazílie titul Mistr Světa.
 
Velké finále druhého Otevřeného mistrovství Evropy bude historicky vůbec největší akcí, kterou kdy čeští capoeiristé pořádali. Svou kulturně-sportovní náplní zajisté dokáže uspokojit nejen všechny soutěžící, ale i každého svého diváka. Přehlídka obdivuhodných dovedností závodníků, doplněná o doprovodný program a dokreslená tradiční atmosférou živé hudby brazilsko-afrického folklóru stojí za to vidět.
 
Foto: archiv Vem Camará Capoeira Mladá Boleslav - ME v Capoeiře 2011