Levandule či pivoňky pokvetou v Boleslavi

I když je Boleslav především městem automobilů a velkou část v ní tvoří továrna, neznamená to, že by v centru a na sídlištích chyběla zeleň. 

V minulých dnech na různých místech přibyly květináče a záhony s kvetoucími rostlinami.

Jde o náměstí Republiky, Komenského náměstí, křižovatku ulic Havlíčkova a Jana Palacha, ulic Jaselská a Klaudiánova, Václava Klementa a 17. listopadu a lokality na Rozvoji, na Hejtmánce a další.

Iva Bílková ze společnosti Compag, jehož zaměstnanci květinovou proměnu města zajišťují, řekla, že už je pryč doba jednobarevných letničkových záhonů střídaných s výsadbou barevných směsí macešek. „Ty na některé obyvatele působí spíše hřbitovně. Proto chceme záhony letos pojmout komplexněji. Někde nepůjde o záhony a cibuloviny vysázíme rovnou do trávníku," popsala Iva Bílková, která plánuje výsadby.

A jak budou výsledné záhony vypadat? Vedle letniček budou růst ve městě dvouletky, trvalky, růže, kvetoucí keře či traviny. Chybět nebudou stálezelené nízké keříky jako například buxus. Navíc záhony projdou terénní úpravou.

Primátor Raduan Nwelati sdělil, že tvář Mladé Boleslavi nemění pouze odborníci, ale i veřejnost. „Často jde o zpracování návrhů místních obyvatel, které správa zeleně zaznamenávala několik let," dodal.

Jenže vybrat správné květiny do záhonů není jednoduché. Odborníci musí vzít v úvahu několik podmínek. Jednou z nich je i kvalita prostředí, v němž budou květiny růst. A to je zrovna v Boleslavi náročné.

Podle Ivy Bílkové se vychází z osvědčených druhů, které doplňují nové kultivary vyšlechtěné pro města. „Uplatní se plaménky, pivoňky, kakosty, petúnie, levandule, denivky, šalvej, rozrazil či astry," dodala.

Zatímco v severním sídlišti bylo na podzim vysázeno 300 tisíc jarních cibulovin, nyní se bude pokračovat podsazováním stromů v centru. Lidé se tedy mohou těšit na rozkvetlé záhony kolem kmenů v Táborské ulici či u platanů na Staroměstském náměstí.