Letecké muzeum v Mladé Boleslavi se možná otevře na konci září

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi se možná veřejnosti otevře na konci září. Stavba je dokončena a nyní se koná výběrové řízení na dodavatele, který dokončí expozici. ČTK to dnes řekl středočeský radní Karel Horčička (ČSSD). Výstavba muzea trvala jeden rok, kraj do něj investoval přibližně 150 milionů korun. 

Muzeum letectví, které bude součástí Muzea Mladoboleslavska, nabídne návštěvníkům pohled na historii létání. "Je to těsně před dokončením, expozice se dodělává a my o tom diskutujeme. Oficiální termín stanovený není, ale bavili jsme se o tom, že se nabízí termín 28. září, kdy je Svatováclavská jízda," řekl ČTK Horčička. 
    
V expozici budou nefunkční i letuschopná letadla, vyhlídková věž, návštěvníci uvidí životní příběh českého letce Metoda Vlacha, letecké motory, modely letadel nebo dobové plakáty a fotografie. V technické expozici najdou i letecké simulátory, dětský koutek a dílnu exponátů. Umožněna má být prohlídka i nevidomým návštěvníkům. Součástí muzea bude kavárna a venkovní vyhlídková terasa orientovaná k letištní ploše. 
    
Projekt za zhruba 150 milionů korun zahájil bývalý hejtman David Rath (dříve ČSSD). Oproti očekávání ale nezískal dotaci z evropských fondů a musel jej zaplatit Středočeský kraj. 
    
Letos by se měl otevřít také sportovně-rekreační areál v bývalém vojenském prostoru Ralsko-Vrchbělá na Mladoboleslavsku. Oficiální otevření venkovních aktivit je naplánováno na červen. Na stohektarové ploše budou moci lidé od léta využít například in-line park, dětskou zoo, hřiště, naučnou stezku a lanové centrum. Budova s hotelem se do června pravděpodobně nestihne otevřít. 
 
zdroj: ČTK