Letecké muzeum v Mladé Boleslavi bude otevřeno leteckým dnem

V mladoboleslavském Leteckém muzeu Metoděje Vlacha vrcholí přípravné práce před jeho otevřením, které je naplánováno na 12. dubna na Den letectví a kosmonautiky. Součástí programu slavnostního dne bude malý letecký den. Létat zde budou historická letadla, která jsou součástí muzea, ale také letouny z dalších letišť, která předvedou akrobacii, řekl dnes ČTK vedoucí muzea Vladimír Handlík. Expozici bude tvořit sbírka asi 30 historických letadel, několik leteckých simulátorů a další zajímavosti spojené s letectvím. 

V muzeu je již nyní připraveno 12 letadel, většinou jsou to repliky, které se postavily podle původní dokumentace. Exponáty z první světové války, meziválečného období nebo druhé světové války pocházejí z Nadačního fondu letadla Metoděje Vlacha, ze soukromých sbírek a z dalších muzeí. Pracovníci už do interiéru budovy, která loni získala ocenění stavba roku, nainstalovali například funkční německou stíhačku z první světové války, americké sportovní letadlo z 30. let nebo jedno z nejslavnějších českých sportovních cvičných letadel Trenér. Ozdobou leteckých dnů bude podle Handlíka také ruský létající originál Polikarpov PO2 z roku 1937. 
    
Muzeum je rozděleno na dvě části. V jedné budou letouny, které nelítají, ve druhé budou vystavena letuschopná letadla. Nejstarší stroje jsou zavěšeny pod stropem budovy. "Velice zajímavé letadlo je letadlo pana Metoděje Vlacha, které postavil tady v Mladé Boleslavi v roce 1912. My jsme v roce 2002 postavili tuto věrnou repliku, velikostně je stejná, dokonce ji pohání motor z automobilu, jak poháněl to původní letadlo. Je to konstrukce prvního českého letadla," řekl ČTK Handlík. Expozice bude doplněna panely, kde si návštěvníci budou moci najít další informace o letounech. 
    
V muzeu by si měla přijít na své celá rodina. Zajímavostí je například seskokový simulátor, letecké simulátory nebo simulátor přetížení. Ve vitrínách budou vystaveny nejrůznější zajímavosti z oblasti letectví. "Lidé zde uvidí také buď jak piloti cvičí, jak tankují, jak se opravují letadla, nebo budeme dělat pro lidi letecké ukázky," doplnil Handlík. V budoucnu by měly být v nabídce i vyhlídkové lety. 
    
Součástí muzea bude také restaurace, klubovna s technickou knihovnou, vyhlídková věž nebo prostor pro přednášky. Plánuje se i promítání filmů, modelářské burzy, letecké dny nebo večery s živou hudbou. 
    
Kraj za budovu, která se začala stavět za bývalého hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD), platí prostřednictvím odloženého financování. Na projekt nedostal evropskou dotaci, výstavba ale přesto začala. Případ kvůli tomu vyšetřovala policie, nakonec kauzu odložila. Náklady na výstavbu muzea ve výši 170 milionů korun by měly být krajem doplaceny letos, interiéry za 15 milionů korun zaplatí zčásti evropské fondy. Roční provoz muzea by měl stát podle krajského radního Zdeňka Štefka (KSČM) dva až čtyři miliony korun, většinu by měl pokrýt zisk ze vstupného, restaurace, leteckých simulátorů a dalších komerčních aktivit. "Budeme se snažit, aby dotace z kraje byla co nejmenší, aby muzeum mělo značnou míru rentability," řekl ČTK. 
    
Muzeum nese název konstruktéra a aviatika Metoděje Vlacha, který v Mladé Boleslavi postavil v roce 1912 první české letadlo poháněné automobilovým motorem. 
 
zdroj: ČTK