Exportéři: Zahraniční platby a převod měn ročně stojí 10 mld. Kč

Transakční poplatky, které si banky účtují za zahraniční platby a převod měn, vyjdou české exportéry každoročně na deset miliard korun. Částka zahrnuje nejen převádění koruny na euro a opačně, ale také transakce v dalších měnách. Vyplývá to z údajů Asociace exportérů.  

S vysokými transakčními náklady se budou čeští vývozci potýkat až do přijetí eura. Brzké zavedení společné evropské měny ale asociace odmítá. "Přirovnal bych to ke stěhování do hořícího domu. Situace v zemích měnové unie, zvláště pak v jižních státech, je neutěšená a vyžaduje nejprve ekonomickou konsolidaci," uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Zavedení eura by stát podle něj měl začít zvažovat nejdříve za pět let.

Kolísání kurzu koruny vůči euru nevidí asociace jako zásadnější problém. "V meziročním srovnání let 2010 až 2012 ji lze hodnotit jako přijatelnou a stejné je to i v první polovině letošního roku," uvedl Daněk.

Zvýšené náklady se podle asociace promítají do konkurenceschopnosti českých vývozců a oslabují jejich ekonomickou pozici.

Autor: ČTK