Dvě časté otázky k půjčkám a pojištění

Na co bych si měl dát pozor při sjednání půjčky?

Vedle toho, že si lidé často půjčují peníze bez většího rozmyslu a pořizují spotřebitelské půjčky na vánoční dárky nebo na dovolenou, patří mezi časté chyby také půjčka na splátku půjčky. Pak dochází k nezdravému řetězení půjček a prohlubování zadlužení jednotlivce či rodiny.

Největší chybou při pořizování půjčky však je, když zapomenete na pojištění schopnosti splácet. I když počty lidí, kteří se chovají při sjednávání úvěru zodpovědně, rostou, stále je ještě mnoho těch, kteří si třeba kvůli o několik let kratší době splácení nesjednají pojištění úvěru. Neuvědomují si důležitost ochrany, která je třeba při sjednání hypotečního úvěru opravdu zásadní.

Mám možnost si sjednat pojištění schopnosti splácet, i když jsem OSVČ?

Pojištění schopnosti splácet může využít každý, tedy i zaměstnanec na částečný úvazek nebo OSVČ. A pojistit si takto lze nejen hypotéku nebo podnikatelskou půjčku, ale i osobní půjčku, kreditní kartu, půjčku na auto, kontokorent nebo peer to peer půjčku.

Lidé by si při sjednání půjčky měli dobře promyslet, jak budou řešit situaci, když v rodině vypadne hlavní příjem. Pak je pojištění schopnosti splácet půjčku, které chrání před riziky, jako je invalidita, pracovní neschopnost nebo ztráta zaměstnání, zcela nenahraditelné.

Odpovídá: Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovna