Do vzduchu v Mladé Boleslavi uniklo velké množství plynu

Na okraji Mladé Boleslavi bylo v pondělí večer při hloubení základů nové stavby narušeno vysokotlaké plynové potrubí. Do ovzduší se dostalo velké množství plynu, kvůli kterému byla přes čtyři hodiny uzavřena rychlostní silnice R10. Podle primátora Raduana Nwelatiho (ODS) opakovaná měření těsně před půlnocí ukázala, že koncentrace plynu již není tak vysoká a provoz byl obnoven. Případem se zabývá policie.

Hasiči podle středočeské mluvčí Lenky Kostkové přijali oznámení o unikajícím plynu před 19:30. Plyn byl cítit mezi boleslavskou částí Bezděčín a rychlostní silnicí R10. Kvůli havárii potrubí musel zasednout krizový štáb města. Několik hlídek hasičů projíždělo městem a měřilo koncentraci plynu, lidem bylo doporučeno nevětrat.

Plynaři po nahlášení nehody uzavřeli ventily potrubí a čekali, až v něm poklesne tlak, aby mohli začít s opravami. Podle Nwelatiho firma závadu na potrubí, kde vznikla asi devíticentimetrová díra, opravila kolem 2:30. Havárie na potrubí nemá žádné další následky. "Ve městě není cítit zápach a všechno je v normálu," řekl dnes ráno ČTK Nwelati.
 
Policisté zatím případ prošetřují pro podezření z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za což podle trestního zákoníku hrozí až několikaleté tresty. Podle policejního mluvčího Davida Schöna například zjišťují, jestli měl bagrista při výkopových pracích dostatečné podklady od projektantů. "Zjišťujeme, jestli tam třeba nebude problém v označení toho místa, protože bagrista by sám určitě nechtěl poškodit ty trubky," poznamenal Schön. Právní kvalifikace se podle něj ještě může při vyšetřování změnit.
 
Největší komplikace při havárii patrně měli řidiči na R10, kde se tvořily dlouhé kolony. Kromě silnice R10 mezi Prahou a Libercem v úseku mezi 39. a 44. kilometrem byla dočasně uzavřena i doprava na železnici. Kontrolní měření v blízkosti trati ale nebezpečné koncentrace nepotvrdily, proto byl provoz na trati obnoven dříve.
 
zdroj: ČTK