Cyklokrosařka Havlíková: Ani nevím, kdy jsem jela takový extrém

Jeden z nejnáročnějších závodů v kariéře absolvovala dnes na cyklokrosovém mistrovství Evropy v Mladé Boleslavi česká reprezentantka Pavla Havlíková. Již při ranním dešti tušila, že medaile bude viset hodně vysoko, což se potvrdilo. Na těžké a podmáčené trati ale vzdát odmítla a dojela osmá. 

"Nevím, kdy jsem jela naposledy tak hrozný extrém... Možná loni na Vánoce v Essenu, kde to byla taková trať Zdeňka Štybara. A tam to bylo hodně na bahně, ale trochu tekuté," řekla Havlíková. "Tady to ale bylo bahno, které tekuté nebylo. Ráno ještě ano, ale jak přestalo pršet, bylo nám všem jasné, že to bude hrozně těžké. Kdyby dál pršelo, bylo by to jednodušší a možná by mi to nahrávalo do karet," přemítala Havlíková. 
    
Mistrovství Evropy měla jako jeden z vrcholů sezony, chtěla se poprat o čelní umístění a nejlépe o medaili, ale hned od začátku se potvrdilo, že není silovým typem. "Vím, že právě v tom jsou moje slabiny a musím na tom hodně zapracovat. Vím to už dlouho, ale zatím se mi to tak úplně nedaří," přiznala Havlíková. 
    
Už na startu trošku počítala s tím, jak to dopadne. "Ale myslela jsem si, že budu více na kontakt. Tohle bylo od začátku jasné, jak to asi bude vypadat v cíli. Nevzdávala jsem to a doufala, že se to nějak rozjede a třeba se přiblížím holkám před sebou," líčila Havlíková, která ztratila na vítěznou Britku Helen Wymanovou propastných šest minut a 10 vteřin. 
    
"Bahno se mi nabalovalo na kolo, musela jsem ho neustále měnit. Nesedělo mi to ani technicky. Ale nemůžu se na nic vymlouvat, bylo to pro všechny stejné a dopadlo to, jak to dopadlo," podotkla Havlíková. "Byl to opravdu poctivý cyklokros a bohužel i mně to ukázalo, že mám hodně velké rezervy." 
    
Vzdát nechtěla ani přes velké manko na medailové pozice. "Rvala jsem se s tím, jak to šlo. Bez ohledu na to, kde se jede, závody prostě nebalím, to není můj styl. I kdybych měla být poslední, budu se s tím rvát, jsem závodník. Nejen kvůli divákům, ale i kvůli sobě," uvedla. 
    
Právě diváci jí v psychicky nejnáročnějších okamžicích hodně pomohli. "Bylo skvělé, že lidi povzbuzovali, i když věděli, že už se dopředu nedostanu. Jsem ráda, že tu diváci byli a nenechali mě v tom, protože dnes mě drželi nikoliv nad vodou, ale nad bahnem," řekla Havlíková. 
 
zdroj: ČTK