Český a německý prezident dnes navštívili Škodu Auto

Český prezident Miloš Zeman dnes se svým německým protějškem Joachimem Gauckem navštívil mladoboleslavskou automobilku Škoda Auto, která je od roku 1991 součástí německého koncernu Volkswagen. Na úvod prohlídky závodu Zeman věnoval Gauckovi prezidentskou vlaječku, kterou vozí na svém autě. 

Automobilka Škoda Auto se stala součástí koncernu Volkswagen v roce 1991 a od té doby pětinásobně navýšila prodeje svých vozů. Za uplynulých třiadvacet let zvýšila celosvětové prodeje z méně než 200.000 prodaných vozů ročně na zhruba 921.000 v roce 2013. Nyní tvoří Škoda Auto asi deset procent celkového objemu výroby koncernu Volkswagen. Mladoboleslavská automobilka vedle vozů sedmi modelových řad vyrábí a vyvíjí také komponenty pro celý koncern, jako například motory, převodovky a nápravy. 
    
V příštích letech chce Škoda dále růst a zvýšit celosvětové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně. Nedávno Škoda potvrdila, že bude vyrábět ve svém závodě v Kvasinách na Rychnovsku nový vůz. Podle některých zdrojů by tam měla vyrábět model sportovně užitkového vozu (SUV). Výroba nového vozu povede ke vzniku stovek pracovních míst, investice budou v řádu miliard korun. 
    
V roce 2013 tvořil export Škody zhruba osm procent celkového vývozu ČR. Škoda je také průmyslovým podnikem s nejvyšším obratem ve střední Evropě. Od roku 1991 investovala v České republice zhruba 280 miliard korun. Ve svých třech českých výrobních závodech zaměstnává okolo 24.000 lidí. 
    
Mladoboleslavská Škoda Auto vytvořila v prvním čtvrtletí provozní zisk 185 milionů eur (5,08 miliardy Kč), což je meziročně nárůst o 65,2 procenta. Tržby Škodě vzrostly o 23,7 procenta na tři miliardy eur (82,3 miliardy Kč). Automobilka již dříve tento měsíc oznámila, že za první tři měsíce roku prodala rekordních 247.200 vozů, což je meziročně o 12,1 procenta více. Úspěšný byl pro ni i březen, kdy meziročně zvýšila prodej o 14,6 procenta. Podle firmy, jejímiž největšími trhy jsou Čína a Německo, šlo o nejlepší výsledek za první čtvrtletí i nejlepší březnový výsledek v historii automobilky. 
    
Součástí koncernu Volkswagen jsou kromě vlajkové značky VW a Škody také Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Seat. Předloni firma převzala výrobce sportovních vozů Porsche. Vyrábí rovněž nákladní vozy pod značkami VW, Scania a MAN a vlastní výrobce motocyklů Ducati. 
 
zdroj: ČTK