Boleslav zaplatí za bezpečné přechody stovky tisíc

Přechody pro chodce v Mladé Boleslavi v řadě případů nevyhovují bezpečnostním standardům, vedení města je chce nechat přebudovat.  

Jednou z možností, jak zvýšit bezpečí chodců na silnici, jsou osvětlené přechody. V některých částech města jsou dosud lidé nuceni přecházet velmi rušné silnice, aniž by je chránil semafor či alespoň dělící ostrůvek.

Jak vysvětlil náměstek primátora Jiří Bouška, tato situace se řeší už delší dobu, a díky tomu dosud vzniklo v Mladé Boleslavi 57 osvětlených přechodů.

„Aktuálně nejnovější vznikl dole na Podlázkách, kde jsme také upravili rychlost a měnila se tu i křižovatka, to místo bylo poměrně nebezpečné," vysvětlil náměstek Bouška. V tomto případě ale bylo nutné počkat, až bude silnice převedena do majetku města.

Nyní je na řadě přechod u Rozvoje mezi Novákovou a Janáčkovou ulicí, který protíná jednu z nejrušnějších ulic města, Jičínskou, a v době dopravní špičky se stává pro chodce opravdu nebezpečným. „Došlo tady už k několika nehodám," potvrzuje Jiří Bouška.

Přechod se tady bude předělávat tak, aby vyhovoval požadavkům policie na to, jak by měly vypadat přechody na celé Jičínské ulici a třídě TGM. „V příštím roce tu chceme zrealizovat cyklostezku a další úpravy chodníků od obchodní akademie až po Olympii," dodal.

Náklady na vybudování jednoho osvětleného přechodu se pohybují v rozmezí 200 až 250 tisíc korun. „Počítáme s tím, že peníze na to vyčleníme i příští rok, mapujeme ta nejhorší místa ve městě, která nový přechod potřebují, a o příspěvku na jejich realizaci budeme jednat i se Škoda Auto," uvedl k tomu primátor Raduan Nwelati.