Automobilka Škoda zahájila výrobu nových přeplňovaných motorů

Mladoboleslavská automobilka Škoda zahájila výrobu nových benzinových motorů. Agregáty TSI o objemu 1,2 a 1,4 litru budou využívat i další značky koncernu Volkswagen. Poprvé se objeví v nové generaci octavie, řekl ČTK David Šikula z tiskového oddělení Škoda Auto.

Dva nové čtyřválcové motory se podle automobilky vyznačují menší spotřebou paliva, tím i nižšími emisemi. Dosahovat toho mají sníženým vnitřním třením, menší hmotností i lepším využíváním vznikajícího tepla. Zkratka TSI (Turbocharged Stratified Injection) označuje speciální typ přímého vstřikování paliva a stlačování směsi benzínu a vzduchu pomocí turbodmychadla.

Spotřebu paliva, výkon ani další bližší specifikaci zatím automobilka neuvedla. Nové motory spadají pod koncernovou řadu E211, která zahrnuje agregáty o objemu jeden až 1,6 litru. Jsou určeny primárně pro vozy Škoda k zástavbě do podvozkové platformy MQB, využívat je ale budou i Volkswagen, Seat a Audi. Maximální výrobní kapacita mladoboleslavského závodu bude 2200 motorů denně.
 
Škoda Auto v současné době vyrábí tříválcové motory 1,2 MPI, čtyřválcové 1,2 TSI a pro koncern kompletuje 2,0 TDI CR. K tomu nově přibyly dva agregáty TSI nové generace.
 
Rozšíření výroby agregátů je součástí investic automobilky. V mladoboleslavské Česaně nyní vzniká nové centrum na testování motorů za 34 milionů eur (asi 850 milionů korun). Provoz moderního centra s 21 zkušebnami by měl začít koncem října příštího roku.
 
zdroj: ČTK