Automobilka Škoda Auto se snaží snižovat počet zaměstnanců

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto se přes svůj růst snaží snížit počet zaměstnanců. Týdeník odborů automobilky Škodovácký odborář minulý týden uvedl, že firma tak činí například převáděním činností na externí zaměstnance. Podle Škody automobilka pouze optimalizuje stav personálu přirozenou cestou, kdy například zaměstnanci, kteří odcházejí do důchodu, nejsou v některých případech nahrazováni novými. Ke zvyšování efektivity a optimalizaci stavu personálu dochází dlouhodobě, řekl dnes ČTK mluvčí firmy Jozef Baláž. 

"Společnost Škoda Auto řeší veškeré personální změny a také otázku flexibility personálu v úzké součinnosti s odborovou organizací. Společným cílem je přitom najít nejlepší řešení jak z pohledu zajištění dlouhodobé konkurenceschopnosti firmy, tak i z pohledu zaměstnanosti," řekl ČTK Baláž. 
    
Podle odborů je ale postup Škody mnohdy nekoncepční a v konečném důsledku rizikový. "Jsme svědky tvrdého osekávání a řezu personálem hlava nehlava," uvedl týdeník. Podle odborářů vedení Škody hájí svůj "úsporný" program tím, že díky němu má automobilka dobré výsledky a bude tak moci vyrábět další produkty. 
    
Podle odborů se personální změny dotkly také managementu firmy a další změny mají následovat na začátku příštího roku. "V této oblasti tak bude o deset procent strukturálních míst méně. Dalším krokem jsou nepřímí zaměstnanci, kam patří údržba, technický vývoj i další oblasti," uvedly odbory. V říjnu opustilo ve Škodě svou funkci několik manažerů zodpovědných za prodej aut. Tyto personální změny ale automobilka nekomentovala. 
    
Automobilka zaměstnává v České republice přibližně 25.000 kmenových zaměstnanců a další asi 2000 agentruních pracovníků, které flexibilně využívá podle potřeby. V rámci posledního kolektivního vyjednávání byla podepsána i takzvaná Dohoda o zaměstnanosti. Ta má podle Baláže zaručit pracovní místo pro všechny zaměstnance, kteří jsou ochotní na sobě dále pracovat a rozvíjet své dovednosti. "Pro zaměstnance znamená jistotu pracovního místa a společnosti Škoda Auto, zejména díky zvýšení flexibility personálu, přináší možnost lépe reagovat na konjunkturální výkyvy trhu a zajistit tak dlouhodobou prosperitu a konkurenceschopnost," řekl Baláž. 
    
Letos bylo ve Škodě kvůli zvýšené poptávce po některých nových a přepracovaných modelech zavedeno několik směn navíc. Nárůst zájmu podle Škody zaznamenala nová Octavie nebo model Roomster, proto od září závod v Kvasinách, kde se Roomster vyrábí, přešel provoz z jednosměnného na dvousměnný. 
    
Odbory v mladoboleslavské automobilce tento měsíc zahájily s firmou kolektivní vyjednávání. Do konce roku se chtějí dohodnout například na benefitech pro zaměstnance nebo roční pracovní době pro rok 2014. V prvním čtvrtletí příštího roku se bude jednat o mzdách a takzvaném flexikontě. Na základě nyní platné smlouvy vzrostly mzdy o tři procenta oproti předcházejícímu období a zaměstnanci získali jednorázový bonus 20.000 korun. 
    
Automobilka nedávno také zvýšila ceny některých vozů a vybavení. V říjnu zákazníkům prodala 83.800 aut, což je meziročně o 7,5 procenta více. Jen letos firma představila osm nových nebo přepracovaných modelů. Podle informací ČTK by příští rok, pravděpodobně na autosalonu v Ženevě, měla firma představit koncept většího sportovního užitkového vozidla (SUV). 
    
Škoda v roce 2012 dosáhla obratu 262,6 miliardy korun. Na celkovém exportu České republiky se podílí 7,3 procenta. Loni činil provozní zisk automobilky 449 milionů eur (11,5 miliardy Kč). 
    
Druhá středočeská automobilka, která také připravuje novou generaci malých městských vozů, nyní nabírá stovky zaměstnanců. Podle jejího mluvčího Radka Kňavy se ale jedná pouze o agenturní zaměstnance, kteří zajistí firmě její potřebnou flexibilitu. 
 
zdroj: ČTK