Agentura práce uzavřela kolektivní smlouvu s odbory ve Škodě Auto

Agentura práce DP WORK uzavřela kolektivní smlouvu s odbory ve Škodě Auto. Agenturní pracovníci zaměstnaní ve Škodě Auto, kterých je ve společnosti přibližně deset procent, tak dosáhnou na podobné sociální výhody, jaké mají kmenoví zaměstnanci automobilky. Zároveň se jim zvýší tarifní mzda. Je to první dohoda tohoto typu, sdělil ČTK Tomáš Perman z mediální agentury. 

Zástupci DP WORK podepsali kolektivní smlouvu společně s předsedou předsedů odborů Kovo Jaroslavem Povšíkem. "Podařilo se nám začlenit se do kolektivního vyjednávání s odbory v rámci Škody Auto, což bylo dosud rezervováno jen pro interní zaměstnanecké vztahy," uvedl Emil Dobaka, ředitel DP WORK, šesté největší agentury práce v republice. Názor firmy ČTK zjišťuje 
    
V České republice jde zřejmě o první reálnou dohodu, která nad rámec zákonných předpisů zaručuje agenturním zaměstnancům takové podmínky v sociální i mzdové oblasti, jaké dosud využívali jen kmenoví pracovníci podniku. Týká se to například sociální péče o agenturní zaměstnance v podobě příspěvku při narození dítěte, příspěvku na pobyt jejich dítěte v jeslích nebo finanční pomoc rodině při úmrtí zaměstnance. 
    
Podle Povšíka je to poprvé, co byla dojednána kolektivní smlouva s agenturou práce. "Považujeme to za důležitý milník sociálního dialogu, protože odbory musejí být na straně všech pracujících v podniku, nikoliv jen kmenových zaměstnanců. Slibujeme si od toho další zvyšování úrovně agenturních zaměstnavatelů," dodal Povšík. Na základě složitých jednání odborů s DP WORK následně podepsaly odbory identické smlouvy i se zástupci dalších dvou personálních agentur působících v automobilce - ManpowerGroup a Trenkwalder. 
    
"Škoda je bezesporu atraktivní zaměstnavatel a stranou nesmí stát ani agenturní zaměstnanci. Úroveň našeho sociálního dialogu s Odbory KOVO MB je na nejvyšší úrovni a jsem rád, že podpisem smluv mezi agenturami práce a Odbory KOVO MB dochází k jeho dalšímu rozvoji," doplnil člen představenstva Škody Auto za oblast řízení lidských zdrojů Bohdan Wojnar. 
    
Principem agenturního zaměstnávání je umístění zaměstnanců agentury k výkonu práce u jiného zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy nebo dohody uzavřené mezi příslušným zaměstnancem a agenturou práce. Zaměstnavatel tedy dočasně umístěné zaměstnance nepřijímá do pracovního poměru, pouze si je od pracovní agentury "pronajímá". Agenturní zaměstnávání má ve srovnání se standardním pracovním poměrem menší míru stability a vyšší míru flexibility, vyhovující velkým firmám se sezonními potřebami. 
 
zdroj: ČTK