157 dětí a 159 rodičů z 86 rodin na Mladoboleslavsku podpořili Dobří andělé.

Když rodinu zasáhne vážné onemocnění – ať už rodiče nebo dítěte – dopadne jeho tíha na každého z jejích členů. Dobří andělé dlouhodobě podporují rodiny s dětmi, ve kterých se objevila rakovina nebo jiné vážné onemocnění. Pravidelnými finančními příspěvky jim pomáhají překlenout těžké životní období.

„Kromě výdajů spojených s léčbou či rehabilitací pacienta se rodiny snaží z příspěvků zmírnit dopad vážného onemocnění také na sourozence,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl, jejímž prostřednictvím dárci – Dobří andělé – podporují tisíce rodin po celé České republice. „I když peníze nikdy nevynahradí čas rodiče věnovaný dítěti, nemusí se například vzdát oblíbeného kroužku nebo mohou vyrazit s kamarády v létě na tábor či školní výlet,“ dodává.

Pravidelnost pomoci

Za necelých 8 let fungování nadace podpořili Dobří andělé na Mladoboleslavsku desítky dětí. Počet nových žádostí o pomoc ale stále roste. „Kromě rodin, v nichž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, podporujeme každý měsíc také rodiny s dětmi s nejrůznějšími vážnými onemocněními či kombinovanými postiženími. Pomoc je v těchto případech dlouhodobá, často v řádu let,“ doplňuje Šárka Procházková.
Každý dárce, který by chtěl rodiny podpořit, si může zvolit výši částky i frekvenci zasílání pomoci. Navíc má možnost si přečíst příběh konkrétní rodiny, které pomohl. „Stačí si na stránkách nadace Dobrý anděl vytvořit registraci a zaslat první příspěvek. Ve svém Andělském účtu pak každý dárce vidí informace o rodině,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Pro rodiče představuje podpora Dobrých andělů v takto těžké situaci pomoc nejen finanční, ale také psychickou – mají pocit, že na to nejsou sami, jsou klidnější a mohou se tak více věnovat tomu, co je důležité.“

Dobří andělé podporují také rodinu paní Patricie Ahrendové, která s partnerem vychovává dceru Elišku (3). V listopadu 2017 Patricii lékaři diagnostikovali rakovinu prsu. „Než jsem onemocněla, chodila jsem při mateřské dovolené na brigádu. Během léčby už to ale nešlo, byla jsem vyčerpaná a hodně unavená. Kamarádky mi poradily, ať se obrátím právě na Dobré anděly. Poslala jsem e-mail a během několika dnů jsem měla vyplněnou žádost i první peníze na účtu. Díky nim jsem si mohla koupit vitamíny a doplňky stravy, abych se na celou léčbu mohla v rámci možností fyzicky připravit. Dnes příspěvky využívám hlavně u zubaře – po chemoterapii se mi hodně kazí zuby a některé se začaly i drolit. A co si budeme říkat, zubař není v dnešní době levná záležitost. Jsem za Dobré anděly moc vděčná. Díky nim, mám aspoň o jednu starost méně a můžu třeba vymýšlet zábavný program pro Elišku. Snažím se, aby si moc ve svých třech letech neuvědomovala, že si její maminka prošla takovou ošklivou nemocí,“ vypráví Patricie, která před rokem svou léčbu ukončila, s jejími následky se potýká dodnes.